Sunday, December 22, 2013

KUDUMINE ALGAB MASINA VALIKUST

Niisiis. On tahe ja soov kududa - aga ei suuda otsustada, milline masin parim on.
Et see valiku tegemine päädiks õige otsusega, tuleks enne läbi mõelda mitmed asjad -
  • kas olen hobikuduja? või tahaksin natuke suurema tootmise püsti panna? või koon kogu aeg vähehaaval ja müügiks või üleüldse - kas tean, kui suure koormuse ostetav masin saab
  • milliseid lõngu masin peaks suutma kududa - kui on vaja kududa 6/2 lõngast või 28/2 lõngast - siis tuleks ikkagi valida erinevad masinad või otsustada, kumba suunda jääda
  • kas mul on kodu lähedalt võtta masinamees, kes vajadusel masinale kiirremonti teeb või pean esinduse remondimehele lootma
  • kui suured on finantsvõimalused ja kas soovin osta tuttuut masinat või kõlbab ka kasutatud mudel.
Kui nendele esimestele küsimustele on ligilähedasedki vastused olemas, siis võib masina valikust edasi rääkida.


Tänasel päeval on meil siin kättesaadavad järgmised masinaklassid - nii täismanuaalsed, mehhaanilised kui kompuutriga masinad.  

klass 3 - jämedama lõnga jaoks - 6/2 ja jämedam
klass 5 - keskmise lõnga jaoks - 8/2 ja peenem
klass 8 - eriti peene lõnga jaoks - 15/2 ja peenem

Loomulikult võib alati katsetada - peenemaid lõngu jämedama lõngaklassi masinal või erineva jämedusega lõngu koos. Klass 8 on aga tundlik masin, sinna igasugust lõnga peale sättida on masina suhtes hoolimatu. 
Uus masin on uus masin. Aga kasutatu teeb sama töö ära väiksema investeeringuga.

Praegu oskan soovitada neid kohti kasutatud masina soetamiseks - 

Mina koon ise Brother-tüüpi mehhaanilise masinaga. Vana masin juba, 20 aastat vana ja rohkemgi.  Ostetud 1992 uue masinana esindusest. See näitab selle margi töökindlust. Brothereid (erinevat marki) on meil liikvel küll. Soovitan. 
Silver Reed tüüpi masinad, mida meil ka praegu palju pakutakse, on meie kooli masinapargis. Minu hinnangul on Brotherid töökindlamad. Aga see võib ka maitse asi olla ;)
 
 

Friday, December 13, 2013

Masinkudumise võlu ja vägi

Pole enam mitmeid aastaid aktiivselt masinkudumisega tootmise mõttes tegelenud. Sel aastal aga on justkui selle tehnika renessanss minu jaoks - alates kevadest, kui sai edukalt OmaMood etendusest osa võetud, on tulnud hulgaliselt tellimusi ja kudumise kihk aina kasvab.



Minu masinkudumise ajajoon -
  • ERKI kolmandal kursusel oli masinkudumise semester - tunnistan, et selle semestri jooksul ma kuduma ei õppinud. Õppejõu poolne panus piirdus lausega "äkki saate ise hakkama" ja eks ma oma tööproovid ikka ära pusisin, igal juhul semester sai lõpetatud. Praktilise töö teostasid Keila kudumistsehhi naised, üldkompositsiooni aines tehtud kudumikollektsioon on siiani kusagil arhiivimapis. Leian üles, skännin sisse.
  • Igal juhul mingi asi jäi kripeldama ja neljanda kursuse tööstuspraktika tegin Viljandi Leola kudumistsehhis. Tegin - on liiga pidulik väljend. Ükski kuduja mind oma aparaadi taha ei lubanud ja praktika tööproovid said sooritatud kudumistsehhi naiste poolt. Aga huvitav oli.
  • Samal kevadel - 1988 - ostsin Rakvere Turuplatsi majapidamistarvete poest kudumismassssina NEVA 5. Selle peal hakkasin katsetama lihtsamaid asju ja jalgratta leiutamise tuhinas avastasin masinkudumise maailma. Sellel kudusin terve portsu piltkampsuneid ja mantleid, mis kaheksakümnendatel ja järgneva kümnendi algul ülipopp kraam oli. 
  • Peale eriti edukat müügisuve ülemere-naaberriigis soetasin sealtsamast tuttuue BrotherKH-836 massina koos soonikuplaadiga - kartsin küll, et kui laekun koju koos uue rauast kallimaga ja teatan tema müügihinna (23500 SEK), siis saan perekonnast disklahvi. Aga läks õnneks ja sättisin uue massina töötuppa üles. Järgnevad ca 5 aastat teenis see vahend ennast kenasti tasa ja rohkemgi veel. Mis aga on üks paha asi, käib kaasas selliste füüsilist pingutust nõudvate erialadega - see hakkab liikuvatele kehaosadele nõu andma väikese puhkuse suhtes. Tervise ja käte ja selja pärast panin kudumise ootele. Ja aktiivne kudumistöö jäigi ootele nii tervelt kümneks aastaks.
  • Vahepeal olin Tartu Kõrgemas Kunstikoolis masinkudumise kompositsiooni õppejõud.
  • Nii viis aastat tagasi tekkis näppudesse tuttav surin - pakkisin oma rauast kallikesed uuesti välja, viisin nad hooldusesse ja hakkasin uuesti kuduma. No ilma lihtsalt ei saa.
  • Peale seda on saanud oma teadmisi jagada Viljandi Kultuuriakadeemia tudengitele, Viljandi Loomeinkubaatori kursuslastele, käsitööhuvilistele siin ja seal üle vabariigi, töötukassa korraldatud kursustel, VEA-projekti kursusel. Õpetada mulle meeldib :D
  • Viimasel paaril-kolmel aastal olen täheldanud ka klientide huvi kasvamist kootud rõivaste vastu - ja rõõmuga olen siis neid tellimusi täitnud. 
  • Sellel aastal - kui nüüd oma tellimuste mappi uurida - on vähemalt tubli kolmandik kõikidest töödest masinkoelised tooted. See on täiesti uus seis - ja ma olen selle üle aina rõõmus :) 

Minu tööd Pinterestis - http://www.pinterest.com/mymlamymla/

Eelneva aasta jooksul antud kursus - VEA projekt 2012-2013